
w realizacji założonego planu.
Zmiany towarzyszą nam na każdym kroku, zarówno w pracy, jak i w życiu prywatnym. Zapewne jednak nikt nie spodziewał się tak ogromnej zmiany, jak ta, która nastąpiła w tym roku: pandemii, mającej wpływ zarówno na sposób funkcjonowania firm i zespołów, jak i na realizowane projekty. Pandemia skutecznie zweryfikowała to, czy firmy są zwinne, oraz to, czy my sami jesteśmy. Dlaczego? Ponieważ bycie zwinnym to – między innymi – bycie elastycznym i reagowanie na zmiany, zamiast podążania za ustalonym wcześniej, często na sztywno, planem.
W tym artykule chcę Ci przedstawić wybrane elementy pracy z podejścia zwinnego, które wspierają zespoły i organizacje w reagowaniu na zmianę, a co za tym idzie – pomagają przejść przez ten trudny czas związany z pandemią. Wspólnie przyjrzymy się również firmom, które swoimi działaniami idealnie wpisały się w ideę zwinności.
Klient od początku
do końca
Zespoły, które pracują w podejściu zwinnym, mają stały kontakt z klientem w trakcie prac nad produktem – klient jest obecny na każdym etapie rozwoju produktu. W zależności od wybranego sposobu pracy ten kontakt przybiera różną formę. Dla przykładu: w zespołach pracujących w Scrumie jedną z form takiego kontaktu (…)