
GUI jako oszczędność czasu i rozwiązanie wielu dylematów projektowych.
Według raportu „Startupy w Polsce – finansowanie” z 2019 roku, koszty założenia startupu w Polsce są 3-krotnie wyższe niż w pozostałych krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Ponadto bardzo źle wypadamy pod względem możliwości finansowania nowych przedsięwzięć, natomiast tempo zmian w tym zakresie jest wysoko w czołówce krajów Unii Europejskiej. Takie informacje powodują, że jednymi z głównych elementów, na jakich będą skupiać się twórcy startupów oraz ich zespoły, są cięcie kosztów i szybkie wprowadzanie produktu (i kolejnych jego wersji) na rynek.
Czym jest GUI i ryzyko z nim związane?
Obecnie, jeśli cyfrowy produkt kierowany jest do odbiorcy masowego lub po prostu innego niż DevOps czy programista znający CLI (ang. Command Line Interface, czyli wiersz poleceń), niezbędne będzie GUI. Ma go Twój telefon, strona banku, system operacyjny komputera, a także nawigacja w samochodzie. Czym jest GUI? Graficznym interfejsem użytkownika (ang. graphical user interface), a dokładniej: jest to wyrażenie określające graficzny sposób przekazywania informacji oraz interakcji z użytkownikiem przez urządzenie lub aplikację.
Podstawowy interfejs graficzny to miesiące pracy wielu ludzi. Najpierw określenie UI flow i projektów graficznych. Następnie wdrożenie przez programistów, a na końcu testy – manualne, automatyczne i UX.
Projektowanie GUI powinno opierać się na kilku niezmiernie ważnych zasadach.
- Profil użytkownika, czyli znamy grupę docelową.
- Analogia, czyli znamy inne rozwiązania przyjazne użytkownikowi.
- Jasność przekazu, czyli użytkownik musi rozumieć, widząc interfejs, jakie funkcjonalności są dostępne.
- Eliminowanie niespodzianek, czyli działanie interfejsu/aplikacji jest przewidywalne.
- Skupienie uwagi, czyli eliminacja zbędnych rozproszeń dla użytkownika.
- Jasny kontekst, czyli użytkownik wie, czego dotyczy wykonywane działanie.
- Bezpieczeństwo, czyli zaprojektowanie przekazu informacji w taki sposób, aby ograniczyć do minimum błędy użytkownika.
- Estetyka, czyli zachowanie obowiązujących trendów graficznych, mających wpływ na ogólną ocenę interfejsu.
Jak widać, własne GUI to duże ryzyko, szczególnie na początku. Można stracić wiele czasu oraz pieniędzy, a efekt może być (…)