
Minimum Viable Product jako pierwszy krok do sukcesu.
MVP wielu z nas kojarzy ze sportową nagrodą dla najbardziej wartościowego zawodnika (Most Valuable Player). W biznesie skrót MVP rozwijamy inaczej, choć ze sportowym odpowiednikiem ma więcej wspólnego niż mogłoby się wydawać. Minimum Viable Product to wstępna wersja produktu o minimalnie wymaganej funkcjonalności, która w realizowanym przez nas projekcie może pełnić zaskakującą rolę najważniejszego ogniwa. Jak więc przekuć proste MVP w pierwszy krok do sukcesu?
Definicja MVP na dobry start
Prekursorem modelu MVP jest amerykański przedsiębiorca Eric Ries, twórca metodologii Lean Startup, dzięki której młode firmy i nowe projekty mają większe szanse osiągnąć sukces rynkowy, znacznie ograniczając ryzyko porażki. Istotą MVP jest rynkowa weryfikacja koncepcji produktu we wstępnej fazie jego realizacji, gdy poniesione koszty są jeszcze minimalne.
Minimum Viable Product to wersja nowego produktu lub usługi, która pozwala zdobyć maksymalną wiedzę o produkcie, zebraną z pierwszych opinii konsumentów, przy minimalnym nakładzie czasu i środków na jego przygotowanie. Wersja MVP powinna mieć tylko te funkcje, które pozwolą testowej grupie konsumentów ocenić jej wartość, przydatność i dać feedback autorom zanim zainwestują czas i pieniądze (…)