
Jako podstawy sprawnego e-commerce, który zarabia!
W tym artykule chciałbym podzielić się z Wami najlepszymi praktykami związanymi z realizacją procesów przeprojektowywania sklepów internetowych.
Słowem wprowadzenia w kontekst rynkowy — aktualnie na polskim rynku e-commerce jest odnotowanych prawie 40 tysięcy sklepów internetowych, a na świecie ich ilość przekracza 25 milionów. Nie tylko liczby te robią wrażenie, ale do myślenia daje także wymiar czasowy. Odnotowuje się, że pierwsze rozwiązanie o funkcji e-commerce’a zostało zastosowane już w 1969 roku, natomiast pierwszy pełnoprawny e-sklep, służący do sprzedaży używanego sprzętu komputerowego online, uruchomiono pod marką Boston Computer Exchange w 1982 roku. Pozwolę sobie zaryzykować tezę, że większości z czytelników tego tekstu nie było jeszcze wtedy na świecie lub stawiali na nim swoje pierwsze kroki. Ta perspektywa czasowa przejrzyście pokazuje, w jakim momencie jest rynek. E-commerce to nie jest jakaś efemeryczna fanaberia nerda, a branża z ponad 40-letnią tradycją, generująca co roku wielomiliardowe obroty.
Zwróćmy uwagę na istotną kwestię — przeprojektowanie istniejącego sklepu jest wyzwaniem o znacznie większej randze i skali biznesowej oraz wymaga znacznie wyższych kompetencji, aniżeli projektowanie sklepu od zera dla klienta dopiero wchodzącego na rynek sprzedaży internetowej. O tyle, o ile istnieje sporo metod ułatwiających zaprojektowanie nowego, nieistniejącego rozwiązania cyfrowego takich jak: service design, value proposition design, business model canvas, o tyle, póki co brakuje usystematyzowanego procesu realizacji redesignu istniejącej usługi. Po części wynika to z faktu, że jest to jeszcze dość (…)